Ako ste jutros popili kafu, znajte da su za to zaslužne pčele! Ovi leteći insekti oprašuju više od 80% biljaka koje koristimo u ishrani. Još je Albert Einstein rekao da bi nestankom pčela čovječanstvo izumrlo za 4. godine. Pčele prelaze velike razdaljine u potrazi za nektarom različitog cvijeta, za 1kg meda kojeg prerade iz 3kg nektara posjete 7 500 000 cvjetića djeteline, 2 000 000 cvjetova bagrema, a lete u okrugu oko 5 kilometara od košnice.
Pretjerana kultivacija bilja, pesticidi, pogotovo u razvijenim zemljama, masovne plantaže kukuruza, općenito monokultura dovodi do biološkog diverziteta i dolazi do desetkovanja pčelinje populacije, što se negativno odražava na cjelokupnu ekološku ravnotežu. Pčele danas u mnogim zemljama doslovno gladuju. Jedna košnica u godini dana treba oko 120kg nektara, te oko 30kg polena kako bi pravilno funkcionirala, imala zdravu i mirnu zajednicu. Pčele igraju važnu ulogu u održavanju ekološke ravnoteže kroz biološku raznolikosti u prirodi. Oprašivanjem kultiviranog i samoniklog bilja održavaju biljnu raznolikost i time sudjeluju u lancu proizvodnje hrane i održanju eko sustava. Tako one štite i njeguju ekosustav, životinjske i biljne vrste i time pridonose genetskoj i biološkoj raznolikosti na zemlji. Zbog načina života i rada pčele sustavno obilaze cvjetove u svom okruženju i time uz odgovarajuću biotehnologiju su najbolji pokazatelj zagađenja okoliša, rekli bi pčele su indikator zagađenosti prostora. Znači, uočit ćemo promjene u prostoru te kao odgovorni ljudi poduzeti potrebne mjere. Zbog onečišćenja okoliša i nametničkih bolesti koje su se u Europi pojavile zadnjih desetljeća pčelama prijeti velika opasnost, a bez njih bi došla u pitanje i ishrana čovječanstva, posebice u EU, gdje o oprašivanju ovisi i do 80 % poljoprivrednih kultura koje se koriste za prehranu.
Važnost pčela, volimo reći, je neprocjenjiva, no sigurno je da je doprinos kroz oprašivačku aktivnost višestruko veći od vrijednosti pčelinjih proizvoda koje proizvedu. Na prijedlog Republike Slovenije, Generalna skupština Ujedinjenih naroda na zasjedanju 20. prosinca 2017. godine usvojila je rezoluciju kojom se 20.05. proglašava Svjetskim danom pčele, s ciljem podizanja svijesti o značaju pčela i drugih oprašivača. Pčelarstvo je danas gotovo u potpunosti kultivirano u najvećem djelu svijeta. Ti vrijedni kukci ne bi preživjeli bez adekvatne skrbi pčelara te je pčelarstvo jedan od najzahtjevnijih hobija – veći dio pčelara su hobisti, odnosno ozbiljan kompleksan posao ukoliko se bavi njime na profesionalnoj razini.
Urbano pčelarenje
U svijetu su jako su popularni postali i pčelinjaci s košnicama na vrhovima zgrada, balkonima, terasama u velikim gradovima. Ovakvi pothvati su pohvalni sve dok se ne pretjeruje. Najvažnije je educirati se o pčelama i biti svjestan da pčelarenje može biti divan hobi koji pridonosi svim živim bićima. Međutim baviti se pčelarstvom ne znači samo nabaviti košnicu i pčele, to je hobi koji zahtjeva vrijeme i trud. Pčelama treba osigurati dobre životne uvijete. Ako samo naselimo jedno mjesto pčelama nismo učinili mnogo, naprotiv, nekontrolirani trend pčelarenja donosi više štete nego koristi, jer ako jedno mjesto previše naselimo pčelama veliko je pitanje hoće li ta zajednica pčela moći priuštiti dovoljno hrane za sebe a kamoli viškove za nas! Svaki pčelar prije nabave košnica i pčela mora znati barem ono elementarno o tim prelijepim bićima.
Mnogi pčele zbog svega što one nude i daju nazivaju kućnim ljubimcima, stručnjaci nisu baš ljubitelji te klasifikacije, ja bih samo istaknula da se i kućni ljubimci moraju redovito hraniti, njegovati i liječiti! Zato ako želite sudjelovati u opstanku pčela a nemate uvijete za njihovo držanje radije podržite lokalne pčelare kupnjom meda ili pak sufinanciranjem košnica već postojećih pčelara. Mnogi od njih su zainteresirani za taj vid suradnje gdje možete rezervirati „ svoju“ košnicu i zauzvrat dobiti dio pčelinjih proizvoda.
Medena Tuzla, tradicija i kvalitet
Najavljujemo 19-ti medjunarodni sajam pčelarstva,, MEDENA TUZLA 2024”
U okviru manifestacije odrzat će se 10-ta medjunarodna kontrola kvaliteta meda (laboratorijska i senzorna)
Javni medjunarodni poziv za dostavu uzoraka objavit će se 25.6.2024. godine
Pored meda i proizvoda od meda ponudu ovogodišnjeg sajma će obogatiti i proizvođači raznih vrsta pekmeza, đema, prirodnih sokova, proizvoda od kože i gline kao kao i ručno šivena i zlato vezena ukrašavana stara tradicionalna nošnja iz Bosne i Hercegovine.
Posebnost Međunarodnog sajma pčelarstva “Medana Tuzla 2023” je u tome što građani imaju priliku da po promotivnim cijenama na jednom mjestu pronađu i kupe provjerene i kontrolisane proizvode.
“Pozivamo sve nase građane da nas posjete i da na jednom mjestu kupe provjerene i kontrolisane sve vrste meda od naših pčelara, matičnu mliječ, pergu (fermentisana pelud), cvijetni prah, svježe sakupljen i zamrznut, različite koktele na bazi meda, med u saču, kozmetiku na bazi meda ali i mnoge druge proizvode koji ce biti predstavljeni na ovom sajmu. Kupovinom na ovom sajmu maksimalno ste zaštićeno i sigurni u kupljeni proizvod, ali i pomažete u razvoj privrede naše države” – ističu organizatori. |